فرهنگستان پنجشیر با حمایت بنیاد خیریه مومن صد ها جلد کتاب به دانشگاه پنجشیر اهدا کرد
Post Image

\r\n\r\n\r\n\r\n

فرهنگستان پنجشیر با حمایت بنیاد خیریه مومن صد ها جلد کتاب به دانشگاه پنجشیر اهدا کرد

در محفلی که روز چهار شنبه 12 ثور 1397 به همین مناسبت در ولایت پنجشیر و در سالن دانشگاه پنجشیر برگزار شده بود جمع کثیری از مسئولین ولایتی، اساتید دانشگاه، دانشجویان، وکلا و... شرکت نمودند آقای مولوی محمد مختار مفلح به نمایندگی از بنیاد خیریه مومن با جمعی از منسوبین این نهاد و همچنان خانواده مرحوم فرمانده عبدالمومن شابه در این محفل شرکت نموده بود.

سخنرانان به نوبت روی موضوعاتی مختلف از جمله توجه به فرهنگ کتاب و کتاب خوانی، مطالعه و تجهیز کتابخانه های این ولایت سخنرانی نمودند.

استاد سیف الله ضیایی ﺭئیس ﺩاﻧﺸﮕﺎﻩ ﭘﻨﺠﺸﻴﺮ در سخنانی گفت: «امروزه حتی در پرتو گسترش روزمره فناوری های نوین ارتباطی و اطلاعاتی، توسعه فرهنگی هر کشوری در گرو اهمیت دادن به کتاب و افزایش کتابخوانی است؛ به طوری که با وجود گسترش نفوذ و اثرگذاری فناوری های نوین ارتباطی، کتاب هنوز هم، جایگاه مهمی در بخش فرهنگی جوامع ایفا می کند؛ از این روست که جوامع پیشرفته شتابنده به سوی جامعه اطلاعاتی، سرانه مطالعه بالاتری را به خود اختصاص داده اند.

متاسفانه با گسترش چشمگیر فناوری های نوین اطلاعاتی و ارتباطی هر زمان و دوره ای شاهد کاهش مطالعاتی کتاب در جوامع در حال توسعه ای چون افغانستان بویژه در میان کودکان و نوجوانان هستیم.

فرهنگ کتابخوانی باید از دوران کودکی و در خانواده و در روند جامعه پذیری اولیه آغاز شده و در مراحل بعدی زندگی در مکتب ﻭ ﺩاﻧﺸﮕﺎﻩ ﺑﺎﻳﺪ تقویت شود. ﺩﺭ اﺧﻴﺮ اﺯ ﻓﺮﻫﻨﮕﺴﺘﺎﻥ ﭘﻨﺠﺸﻴﺮ و بنیاد خیریه مومن تشکر می کنم که پشتوانه خوبی برای رجوع به فرهنگ کتاب و کتاب خوانی شده و این زمینه معنوی را برای مردم ما فراهم کرده اﻧﺪ.»

آقای ﺷﻜﺮاﻟﺪﻳﻦ ﺷﻜﺮاﻥ ﺭئیس ﻓﺮﻫﻨﮕﺴﺘﺎﻥ پنجشیر نیز طی سخنانی کتاب خوانی را به عنوان زیر بنای توسعه یک جامعه دانسته گفت: کتاب‌ خوانی زیربنای توسعه فرهنگی و بالندگی است از این رو باید در جهت ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی اهتمام ورزید. وقتی کتاب جایگاه خود را در جامعه پیدا کند آن هنگام ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺑﻪ ﺳﻮي توسعه ﻭﺭﻓﺎﻩ ﺳﻮﻕ ﺩاﻩ می‌شود. در این مسیر وجود کتابخانه‌های مطلوب و مناسب می‌تواند به ایجاد انگیزه برای کتاب‌خوانی کمک کند.

متاسفانه درصد مطالعه در کشور ما مخصوصا ولایت پنجشیر پایین است. این حلقه مفقوده در همه دوره ها وجود دارد. از نظر فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی باید دست به دست هم بدهیم تا به جایگاه مناسبی در این ولایت دست یابیم ﻭﻣﻦ ﺑﻪ ﻧﻤﺎﻳﻨﺪﮔﻲ اﺯ ﻓﺮﻫﻨﮕﺴﺘﺎﻥ ﭘﻨﺠﺸﻴﺮ اﺯ ﺑﻨﻴﺎﺩﺧﻴﺮﻳﻪ ﻣﻮﻣﻦ ﺳﭙﺎﺱ ﮔﺬاﺭﻱ ﻣﻲ ﻧﻤﺎﻳﻢ ﻛﻪ ﻣﺎ ﺭا ﺩﺭﻳﻦ ﺭاﺳﺘﺎ ﻳﺎﺭﻱ ﺭﺳﺎﻧﺪﻧﺪ.

آقای محمد امین صدیقی معاون والی پنجشیر نیز طی سخنانی گفت: من در اینجا و در تابلوی این محفل دو ﻟﻮﮔﻮﻱ  بسیار زیبا و برجسته ﺭا می بینم یکی ﻟﻮﮔﻮﻱ  فرهنگستان پنجشیر و دیگری ﻟﻮﮔﻮﻱ  بنیاد خیریه مومن است، فرهنگستان پنجشیر که متشکل از جوانان و فرهنگیان با احساس و فرهیختگان بزرگ مردم پنجشیر هستند سرمایه های این ولایت هستند و از زحمات و تلاش های این ها قلبا تشکر می کنم و امیدوارم که این برنامه ها ادامه داشته باشند و بنیاد خیریه مومن که کار بزرگ معنوی  را در عرصه فرهنگ و کتاب انجام دادند کمال تشکر و سپاسگذاری می نمایم.

من از خانواده محترم و مجاهد جنرال عبدالمومن شابه و مشخصا از فرزند ایشان جناب آقای حزب الله مومن زاده که تشریف ندارد و به نیابت از ایشان آقای مولوی ﻣﺤﻤﺪ ﻣﺨﺘﺎﺭ مفلح تشریف آوردند تقدیر و تشکر می کنم از بابت این کار نیک و بزرگ یعنی اهدای صدها جلد کتاب به دانشگاه پنجشیر.

داکتر ظهیر سعادت نماینده مردم در پارلمان نیز از فرهنگستان پنجشیر قدردانی کرده گفت: جا دارد از فرهنگستان ولایت پنجشیر سپاسگذاری نمایم که همواره تلاش کردند تا برای این مردم و در عرصه فرهنگ کارهای زیادی انجام دادند. اینجانب اعتقاد دارم در جامعه ای که علم وجود نداشته باشد و به علم و دانش کسی اهمیت ندهد و تحصیلات عالی نباشد مسلما پیشرفت و رفاه نیز وجود نخواهد داشت.

من شخصا از بنیاد خیریه مومن ﺧﺎﻥ ﺷﺎﺑﻪ تشکر می کنم که بنیان این کار نیک و خیر یعنی اهدای کتاب به دانشگاه پنجشیر را گذاشته و تقاضا می کنم که این همکاریها از طرف این بنیاد ادامه داشته باشد.

همچنین دکتر عزیز احمد پنجشیری مورخ و استاد دانشگاه کابل گفت: من با افتخارات بزرگ جهانی که دارم و پس از سالها درس و تحقیق و تخصص در افغانستان و کشور های جهان اعتقاد دارم که پنجشیر نیاز به یک باز سازی و احیاي هویت دارد. دره پنجشیر در افسردگی، یاس و ناامیدی به سر می برد، بسیار تلاش می شود افتخارات این سرزمین از بین برود. عظمت، معنویت، دین و آئین چیزهای ﻫﺴﺘﻨﺪکه ما به آن افتخار می کنیم. می خواهم پنجشیرﺭا آنچه که در تاریخ هست همانگونه احیا کنیم یکی از آن چیز ها فرهنگ سازی است تا ما فرهنگ سازی نکنیم مردم ما هرگز روی پیشرفت و ترقی را نخواهد دید. من به کمک شما ان شاالله بهترین اساتید در تمام رشته ها را در این دانشگاه جمع خواهیم کرد و تشکر می کنم از همه دوستان در برگزاری این محفل مخصوصا از بنیاد خیریه مومن.

عتیق الله کریمی رئیس معارف ولایت پنجشیر نیز از فرهنگستان پنجشیر تشکر کرده گفت: ابتدا از فرهنگستان پنجشیر کمال تشکر می کنم که بارها و بارها به عنوان یک حامی و یک همکار دلسوز در کنار تحصیلات عالی پنجشیر بوده است. کتاب در دین و آئین ما دارای اهمیت زیادی است و معجزه پیامبر ما کتاب است. پس باید در کنار تمام مشکلات زندگی که داریم باید اهتمام به کتاب خواندن ﺭا نیز نمایيم.

آقای ﻣﻮﻟﻮﯼ ﻣﺤﻤﺪ ﻣﺨﺘﺎﺭ ﻣﻔﻠﺢ ﺑﻪ ﻧﻤﺎﻳﻨﺪﮔﻲ اﺯﺑﻨﻴﺎﺩ ﺧﻴﺮﻳﻪ ﻣﻮﻣﻦ ﺩﺭﻣﺤﻔﻞ اﻫﺪاﻱ ﻛﺘﺎﺏ ﺑﻪ ﺩاﻧﺸﮕﺎﻩ ﭘﻨﺠﺸﻴﺮ نیز سخنرانی مبسوطی ارائه نمود که متن سخنرانی ایشان را باهم مرور می کنیم: «حضار گرامی، اندیشوران و عزیزان دانشگاه پنجشیر اﺳﺎﺗﻴﺪ ﺑﺰﺭﮔﻮاﺭ ﻓﺮﻫﻨﮕﻴﺎﻥ ﻭﻓﺮﻫﻨﮓ ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ ﻓﺮﻫﻨﮕﺴﺘﺎﻥ ﭘﻨﺠﺸﻴﺮ ﺟﻨﺎﺏ ﺩﻛﺘﻮﺭ ﻇﻬﻴﺮ ﻧﻤﺎﻳﻨﺪﻩ ﻣﺮﺩﻡ ﭘﻨﺠﺸﻴﺮ ﺩﺭﻣﺠﻠﺲ ﻧﻤﺎﻳﻨﺪﮔﺎﻥ ﺟﻨﺎﺏ ﺁﻗﺎﻱ ﺻﺪﻳﻘﻲ ﻣﻌﺎﻭﻥ ﻣﺤﺘﺮﻡ ﻭﻻﻳﺖ ﺟﻨﺎﺏ ﺿﻴﺎﻳﻲ ﺻﺎﺣﺐ ﺭﻳﻴﺲ ﺩاﻧﺸﮕﺎﻩ ﭘﻨﺠﺸﻴﺮ ﺭﻳﻴﺲ ﺻﺎﺣﺐ ﻣﻌﺎﺭﻑ ﺭﻳﻴﺲ ﺻﺎﺣﺐ ﺗﺮﺑﻴﻪ ﻣﻌﻠﻢ ﻭﻫﻤﻪ ﺭﻭﺳﺎﻱ اﺩاﺭﻩ ﻣﺤﻠﻲ ﻭﻻﻳﺖ ﭘﻨﺠﺸﻴﺮ

اﻟﺴﻼﻡ ﻋﻠﻴﻜﻢ ﻭﺭﺣﻤﺖ اﻟﻠﻪ

ﺩﺭﺁﻏﺎﺯ اﺯﺑﺮاﺩﺭ ﺑﺰﺭﮒ ﻓﺮﻣﺎﻧﺪﻩ ﻋﺰﻳﺰ ﻣﺎ ﻣﺮﺣﻮﻡ ﻋﺒﺪاﻟﻤﻮﻣﻦ ﺷﺎﺑﻪ ﺗﻘﺎﺿﺎ ﻣﻴﻜﻨﻢ ﻛﻪ ﺩﺭﭘﻨﻞ ﺭﻫﺒﺮﻱ ﻗﺮاﺭﮔﻴﺮﻧﺪ ﭼﻮﻥ ﺳﻴﻤﺎﻱ ﻓﺮﻣﺎﻧﺪﻩ ﻣﺮﺣﻮﻡ ﺩﺭﭼﻬﺮﻩ اﻳﻦ ﺑﺰﺭﮔﻮاﺭ ﻫﻮﻳﺪا ﻫﺴﺖ

ﺣﻀﺎﺭ ﻣﺤﺘﺮﻡ

فرصتی نکوتر وزمینه ای خجسته تر ازاین نمی بینم که امروزبه عنوان کسی که در آغوش جهاد پرورش یافته اﻡ ووابسته به خانواده ای که شهدای را برای این امت تقدیم نموده استﺧﻮﺩﺭا دراین جمع می بینم. این لحظه، برهه ای از قیمتی ترین لحظات عمر من است که میان خود ونسل نو آموزش یافته کشور پیوندی عمیق ورابطه ای تنگی احساس می کنم.

استادان فرهیخته، دانشجویان پرشور سرزمین ما!

نیک میدانیم که در میان شما حرف زدن من مصداق مثال معروف بردن زیره به کرمان است، اما از آنجایی که مسؤولیت های بزرگ و وظایفی سنگین همه در قبال هم داریم، این جرآت را برای من بخشوده است تا در برابر شما حرف وحدیثی داشته باشم؛ چه به قول آن شاعر زیبا سخن:

خروش بیخودی های دل است این

صدای موج خون بسمل است این

پس این همه ما وشما هستیم که درک می کنیم که در پی یک فصل درشت از مبارزه وتلاش این جا ودراین مقطع از تاریخ حضور به هم رسانیده ایم، پیوند مان به گذشته، از ما قرائت نوینی می خواهد، امروز بی هیچ مبالغه ای برای این آمده ایم تا فصل گذشته مان را باز خوانی نماییم، درست در همین فصل گذشته مان ارزش های گرانسنگی داریم که تا قرن ها می توان با آن زیست و از پتانسیل ارزش سازی آن بهره وافی ووافر برد. فصل گذشته مان را به مثابه یک مکتب نگاه خواهیم نمود، مکتبی که با بزرگ ترین مکتب های معاصرمصاف داد. از چشمه سار زلال این مکتب است که می توان تاریخ تشنه کشور را سیراب نمود و برای توان مند سازی آن از فراورده های فکری این مکتب بهره ور گردید.

التبه و صد البته این نگاه معطوف به آینده به هیچ صورت  وقیمتی مارا ونیروی همه مان را در گذشته منجمد نخواهد ساخت، ما درگذشته متوقف نخواهیم ماند ودردنیای گذشته ها زندگی موهومی نخواهیم داشت؛ چون تصمیم گرفته ایم که همه ما متکی به گذشته اما رو به آینده روان هستيم و در حرکت هستیم؛ به قول آن شاعر دیگرکابل زمین:

گه سعدی گهی حافظ وگاهی دهقان

عشق هر روز زما نام دگرمی خواهد

امروز کشور، نسل نو، زمان وموقعیت های مختلفی که در آن به سر می بریم، از ما تعریف های دیگری می خواهد. تعریفی که ما می توانیم جنس وفصل آن را با ظرفیت های علمی و داشته های معرفتی خود کامل کنیم. امروز ما در جهانی به سر می بریم که آمیخته ولبریز است از فرصت ها و چالش ها، جهانی که تا دندان غرق در مسایل مبرمی است که بشریت را بر هزار راه های بیشماری قرار داده است. بالتبع کشور عزیزما جزء این جهان است، درد او وداروی او هم از جنس آنچه است که به عالم است. از این رو این جا برای این آمده ایم و ايستاده ایم، تا بگوییم که یکی از این فرصت ها وراه های مبارزه با چالشهای فراراه مان، باور به فرهنگ دانشگاهی ودانشگاه داری و دانشگاه دوستی است.

ﺩﺭﻳﻨﺠﺎ ﺗﺬﻛﺮ ﻳﻚ ﻧﻜﺘﻪ ﺧﻴﻠﻲ ﺿﺮﻭﺭﻱ اﺳﺖ ﻭﺁﻥ اﻳﻨﻜﻪ ﺑﺰﺭﮔﺎﻥ ﭘﻨﺠﺸﻴﺮ ﺑﻪ ﺟﺎﻱ ﺧﻮﺩ ﭘﺮﺳﺘﻲ ﺗﻜﺒﺮ ﻭﻏﺮﻭﺭ ﺑﻴﺠﺎ ﺑﻴﺎﻳﻨﺪ ﺑﻪ ﺩاﻧﺸﮕﺎﻩ ﭘﻨﺠﺸﻴﺮ ﻭﻣﻌﺎﺭﻑ ﺗﻮﺟﻪ ﺩاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ ﺑﻪ ﺧﺪا ﺷﺮﻡ ﻭﻧﻨﮓ اﺳﺖ ﺑﺮاﻱ ﺗﺎﻥ اﻱ ﺭﻫﺒﺮاﻥ ﻧﺎﻛﺎﺭﻩ ﻭﺧﻮﺩﻛﺎﻣﻪ ﭘﻨﺠﺸﻴﺮ ﻛﻪ ﺷﻤﺎ ﺑﺎﻣﻮﺗﺮ ﻫﺎﻱ ﺿﺪ ﻣﺮﻣﻲ ﺗﺎﻥ ﻭﺑﺎاﻭﻥ اﻛﺖ ﻫﺎﻱ ﻣﺘﻜﺒﺮاﻧﻪ ﺗﺎﻥ ﻭﺑﺎاﻭﻥ ﭘﻮﻝ ﻫﺎﻱ ﺣﺮاﻡ ﺗﺎﻥ ﻛﻪ اﺯ ﺁﺩﺭﺱ ﻣﺮﺩﻡ ﭘﻨﺠﺸﻴﺮ ﺑﻪ اﻳﻦ ﺟﺎﻳﮕﺎﻩ ﺭﺳﻴﺪﻩ اﻳﺪ اﺯﻳﻦ ﺩﺭﻩ ﻋﺒﻮﺭ ﻣﻴﻜﻨﻴﺪ اﻣﺎ ﺩاﻧﺸﮕﺎﻩ ﺷﻤﺎ ﺗﻌﻤﻴﺮ ﻧﺪاﺭﺩ و ﻭﺿﻌﻴﺖ اﺳﺎﺗﻴﺪ ﻭﻣﺤﺼﻠﻴﻦ ﻭﻟﻴﻠﻴﻪ ﻫﺎ ﭼﻪ ﻗﺪﺭ اﺳﻒ ﺑﺎﺭ اﺳﺖ ﺩاﻧﺸﮕﺎﻩ ﭘﻨﺠﺸﻴﺮ ﺩﺭﻳﻦ ﻣﻮﻗﻌﻴﺘﻲ ﻛﻪ ﻣﺎﻗﺮاﺭ ﺩاﺭﻳﻢ اﺻﻼ اﻳﻦ ﺗﻌﻤﻴﺮ ﻓﺮﺳﻮﺩﻩ ﺗﻌﻤﻴﺮ ﺩاﻧﺸﮕﺎﻩ ﻧﻴﺴﺖ اﻳﻦ ﺭا ﺁﻣﺮﻳﻜﺎﻳﻲ ﻫﺎ ﺑﺮاﻱ ﭼﻨﺪﺭﻭﺯ ﺯﻧﺪﮔﻲ ﺧﻮﺩ اﺯ ﻣﻮاﺩ ﻳﻜﺒﺎﺭ ﻣﺼﺮﻑﺳﺎﺧﺘﻪ ﺑﻮﺩﻧﺪ ﻛﻪ ﻫﻢ اﻛﻨﻮﻥ ﻫﻤﻪ ﺳﻘﻒ ﻫﺎﻱ اﻳﻦ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻥ ﻓﺮﻭ ﺭﻳﺨﺘﻪ اﺳﺖ ﻛﺠﺎ ﻣﻲ ﺑﺮﻳﺪ اﻭﻥ ﭘﻮﻝ ﻫﺎﻱ ﺗﺎﻧﺮا ﺣﺪاﻗﻞ اﮔﺮ ﻭﺟﺪاﻥ ﺗﺎﻥ ﻧﻤﺮﺩﻩ اﺳﺖ ﺑﻴﺎﻳﻴﺪ ﻭﺿﻌﻴﺖ ﺩاﻧﺸﮕﺎﻩ ﺗﺎﻧﺮا اﺯﻧﺰﺩﻳﻚ ﺑﺒﻴﻨﻴﺪ ﻭﺑﻪ ﺁﻥ ﺭﺳﻴﺪﮔﻲ ﻛﻨﻴﺪ ﺩﺭﻏﻴﺮﺁﻥ ﻣﻠﺖ ﭘﻨﺠﺸﻴﺮ ﺷﻤﺎ ﺭا ﻧﺨﻮاﻫﺪ ﺑﺨﺸﻴﺪ ﺑﻴﺎﻳﻴﺪ ﺑﺲ ﻛﻨﻴﺪ ﺗﺠﺎﺭﺕ ﺭا ﺑﻪ ﻧﺎﻡ ﺁﻣﺮﺻﺎﺣﺐ ﺷﻬﻴﺪ ﻭ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ ﺟﻬﺎﺩ ﻭ ﻣﻘﺎﻭﻣﺖ.

ﻋﺰﻳﺰاﻥ ﮔﺮاﻣﻲ

بنده که دراین جا به نمایندگی از بنیاد خیریه مومن که نهادی است تازه تاسیس اما با اهداف بلند وداشتن افق ودورنمایی روشن که آن بنیاد ونهاد درواقع ﺗﻮﺳﻄ  دپلومات جوان، شخصیت تحصیل کرده ویکی از جوانانی است که میشود اورانمونه ای از تلاش وتکاپو خواند ﺁﻗﺎﻱ حزب الله مومن زاده پسر ارشد مرحوم فرمانده جنرال ﻋﺒﺪاﻟﻤﻮمومن شابه، رهبری می شود، میخواهم تا دراین جا پیوند یک نسل به چنین اندیشه ای را دست کم علنی و جدی مطرح نمایم. بلی برای این آمده ایم  تا با خوانش چند برگ کتاب به این فکر وباور حرمت واحترام  قایل گردیم. حرمت و احترام به شما، به معلم، به کتاب، و به دانشگاه تان!

سربلندی نصیب تان

کتاب خوانی بهره تان

افتخار وعزت تاریخ ﻣﺒﺎﺭﻛﺘﺎن باد، ملت سربلند، کتابخوان و دارای تاریخ!

ﻭاﻟﺴﻼﻡ ﻋﻠﻴﻜﻢ ﻭﺭﺣﻤﺖ اﻟﻠﻪ»

همچنین در ین محفل تقدیر نامه های نیز از طرف هیات رهبری دانشگاه پنجشیر برای عده ای از اعضای فرهنگستان پنجشیر و همچنان خانواده فرمانده مرحوم عبدالمومن شابه و برای عده ای از منسوبین این بنیاد خیریه اهدا شد این محفل با تقدیم کتابهای متذکره به کتابخانه دانشگاه پنجشیر و با دعا به روح شهدای جهاد و مقاومت به پایان رسید.

\r\n

دیدگاه خود را باما شریک سازید